Рош га-Шана: особливі дні для людства

23 вересня 2022 року на запрошення представництва міністерства туризму Ізраїлю в Україні “Подорожі вражень” відвідали урочистий святковий обід Shana Tova, що відбувся в ресторані “Атмосфера” готелю “Прем’єр Палас”.

Є час жити і є час зупинятися, щоб замислитись над життям. І є час, щоб творити майбутнє. В Ізраїлі мистецтвом творити майбутнє володіють на всі сто. Так само, як і зупинятися, щоб замислитись над життям. Дізнаємося ж детальніше, що до чого: подорож вражень починається!

Шофар (баранячий ріг). Звук шофара, схожий на плач дитини, символізує крик єврейської душі, звернений до Вс-вишнього.

Шофар (баранячий ріг). Звук шофара, схожий на плач дитини, символізує крик єврейської душі, звернений до Вс-вишнього.

25 вересня за єврейським календарем починається новий 5783 рік – Рош га-Шана. Вважається, що у ці дні Бог вирішує долю кожної людини, уважно оцінюючи вчинені справи: як добрі, так і не дуже.

Символи свята

Рош га-Шана (Новий рік) – важливе свято . Саме тому  наповнене символами. Далі – детальніше, що означає кожен з них:

Шофар (баранячий ріг). Звук шофара, схожий на плач дитини, символізує крик єврейської душі, звернений до Вс-вишнього.

Яблуко з медом. Символізує побажання солодкого нового року.

Гранат. У гранаті 613 зернят – це кількість заповідей в іудаїзмі.

Голова риби. Риба – символ достатку та зростання, родючості.

Морква. Ми просимо Вс-вишнього збільшити наші заслуги і знищити негативні укази, спрямовані на нас.

Цибуля порей. Ми просимо Вс-вишнього знищити всіх наших ворогів.

Буряк. Ми просимо Вс-вишнього прибрати наших ворогів.

Фініки. Ми просимо Вс-вишнього знищити всіх наших ненависників.

Кругла хала. Коло символізує цілісність, яку ми бажаємо собі та всьому народові Ізраїлю.

Люди ж тим часом згадують, як пройшов рік, що минув, і що було зроблено. Разом із цим звертаються до Бога з проханням про благополуччя, просять вибачення за негарні вчинки та щиро вірять у те, що Він бажає всім добра. Саме це перетворює цей день на свято.

Про що це свято для нас?

Про можливість зустрітися з друзями, яких не бачили довгий час, тим більше, що сьогодні кожна така зустріч мають неабияку цінність. Ще – про спілкування, тому що тема Ізраїля – ідеальний інформаційний привід і для медійних заходів і для душевних посиденьок.

Ізраїль – це явище, здатне залишати відбиток у серці назавжди, навіть, якщо ти приїздив до країни лише одного разу. Причому, в кожного цей відбиток буде мати свої риси, “малюнок” та характер.

Що можна й треба

З івриту Рош га-Шана перекладається як “голова року”. Згідно з Торою, це свято є днем створення світу, і саме в дні Рош га-Шана до книги долі людини вписуються нові рядки. Молитва в ці дні має особливу силу, адже може вплинути на винесений Господом вердикт.

Оскільки Рош га-Шана означає початок нового життя, напередодні свята ізраїльтяни починають генеральні прибирання в домівках. Мета: навести ідеальну красу-чистоту, позбувшись старих речей і непотребу. Мабуть, здається не лише мені, що в Україні наразі теж триває масштабне прибирання.

Голова риби. Риба – символ достатку та зростання, родючості.

Голова риби. Риба – символ достатку та зростання, родючості.

Рош га-Шана – це про майбутнє

В Ізраїлі вважають, що у дні свята важливо привести до ладу й свій внутрішній стан, тож намагаються помиритися після сварки саме перед настанням нового року.

Щодо святкового столу, – тут теж існують свої правила та традиції: на столі мають бути яблука, хала та мед, а також вдосталь фруктів та овочів, що символізує надію на гарний урожай наступного року.

На честь Рош га-Шана в Ізраїлі прийнято дарувати подаруночки та листівки з побажанням щастя. Якщо обрати в якості святкового подарунку мед, це буде побажанням благополуччя, процвітання та удачі.

Гранат. У гранаті 613 зернят – це кількість заповідей в іудаїзмі.

Гранат. У гранаті 613 зернят – це кількість заповідей в іудаїзмі.

Чого не можна

У дні свята не варто вживати гірку та кислу їжу, щоб рік був щасливим і не приніс неприємностей. Не бажано їсти й горіхи, адже на івриті це слово співзвучне зі словом “гріх”.

Ні в якому разі не можна ображати когось, лаятися чи злитися, оскільки цей вчинок “потягнеться” за вами у наступний рік. А ще забороняється будь-яка робота, крім приготування їжі.

Які існують звичаї

Зокрема, витрушувати у водойму предмети з кишень одягу, немов би позбавляючись всього непотрібного і гріховного. Символом гріхів, від яких “позбавляєшся”, можуть бути шматочки хліба, які прийнято кидати у воду. Також можна повністю зануритися з головою у воду, зробивши “ташлих”.

Вважається, що в ці дні визначається майбутня доля людини на наступний рік, тому у перший вечір святкування в Ізраїлі прийнято вітати одне одного щирим побажанням “бути вписаними в Книгу Життя і підписаними на гарний рік”.

Шана Това у-метука! Доброго та солодкого рокуі! Хай про кожного з вас у Книзі будуть гарні слова!

Дякуємо представництву міністерства туризму Ізраїлю в Україні за запрошення, отримані враження та смачне свято!

Щоб побачити більше фото, гортайте ГАЛЕРЕЮ:

Ще вражень з Ізраїлю:

Єрусалим – не просто місто

Готуємо храйме або Риба в соусі

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*
Веб-сайт